معرفی Color Grading

معرفی Color Grading

Color Grading (رنگ دهی، رنگ پردازی) پروسه ای هست که توش ظاهر تصاویر رو برای نمایش در محیط های مختلف و دستگاه های مختلف ارتقا میدن. مشخصه های زیادی از تصویر مثل کنتراست، رنگ، اشباع رنگ (saturation)، جزئیات، سطح تیرگی (black level)، طیف رنگی و نقاط سید رو میشه توی انیمیشن، فیلم یا تصاویر ارتقا داد.

Color Grading Vs. Color Correction

با این که تازگی ها مردم کلمه های color correction و color grading رو هم معنی میدونن، یا میگن color correction، در اصل color grading هست که به صورت دیجیتالی انجام میشه، این دو واژه خیلی باهم فرق دارن. معنی color correction اصلاح رنگه، یعنی رفع مشکلاتی که توی تصاویر یا صحنه های فیلم وجود داره. که شامل چنین چیزایی میشه:

 • رفع مشکلات پرتوهای نور
 • رفع مشکلات تعادل نور سفید در تصویر
 • رفع نویز های اضافی از تنظیمات ISO
 • بسط دادن کنتراست از تصاویری که به صورت Log یا Flat برداشت شدن
 • تنظیم کردن نقاط اولیه گاما سیاه و سفید

اما color grading فقط شامل چنین چیزایی نمیشه. تصویر های ما نیاز به تصحیح شدن ندارن. با انجام یه Color grading حرفه ای، رنگ ها و تصاویر رو جوری تغییر میدیم که حس و حال خاص خودشونو به بیننده القا کنن. یه جورایی این کار ما معادل کاریه که موسیقی متن در بعضی صحنه ها انجام میده. از کارهای دیگه ای که color grading شامل اونا میشه اما جزو تصحیح رنگ حساب نمیشن میشه به این موارد اشاره کرد:

 • تطبیق صحنه ها: باید اطمینان حاصل کرد که "ادیت نامرئی" ما به دلیل وجود یه سری تفاوت ها در بعضی صحنه ها معلوم نمیشه. مثلا اگر رنگ یک شیئ رو در یک صحنه کمی تغییر دادیم، در صحنه های دیگه ای هم که همون شیئ وجود دارهتفاوت رنگی احساس نشه و ادیت مون فاش نشده باقی بمونه.
 • کنترل کردن چشم بیننده: استفاده از shape mask یا تکنیک های دیگه برای این که چشم بیننده رو به نقطه خاصی بکشونیم.
 • حذف حواس پرتی ها: جداکردن و دستکاری کردن عناصری که جلوی تطبیق صحنه هارو میگیرن.
 • ظاهر سازی: گذاشتن استایل خاصی روی تصویرمون برای نشون دادن چیزی مثل فلش بک، رویا دیدن و چیزای دیگه. یا کلا دادن یه حس و حال خاصی به صحنه ها

پس در کل، کلمات color grading و color correction، باهم دیگه تفاوت های زیادی دارن. اما میشه گفت که در انجام کارهای color grading در صحنه ها، همیشه باید یه دور کامل color correction روی اون صحنه ها انجام بشه.
اما بعد از این همه، میشه گفت که این دو کلمه رو در کار های روزمره، میشه به جای هم به کار برد.

اهداف انجام color grading

برخی از قابلیت ها و اهداف انجام color grading اینه که:

 • صحنه ای که فیلم برداری شده رو دقیقا بازسازی کنیم، چون که خیلی از دوربین ها رنگ بندی صحنه هارو اون جوری که ما توی واقعیت میبینیم دریافت نمیکنن.
 • محیط مورد نظرمون رو (تاریک، کم نور، روشن) بسازیم.
 • ظواهر ریشه ای برای قرار دادن جلوه های ویژه رو بهینه سازی کنیم.
 • حس و حال یه صحنه رو تغییر یا ارتقا بدیم (همون که گفتم معادل موسیقی متن در بعضی صحنه هاست).

خوبه بدونین که برخی از این قابلیت ها در بعضی موارد از بقیه اهمیت بیشتری دارن؛ مثلا، color grading ممکنه برای این انجام بشه که رنگ های ضبظ شده در فیلم مشابه رنگ های صحنه مورد نظر در واقعیت بشن، در حالی که در بعضی موارد دیگه، هدفمون ممکنه این باشه که یه استایل و حس و حال تخیلی به فیلممون بدیم.

اینم خوبه بدونین که در گذشته، color grading برای اهداف سودمندانه استفاده میشد. مثلا در بعضی فیلم ها، از color grading برای این استفاده شد که بتونن صحنه های در شب فیلم رو در روز که به سرمایه گذاری و پول کمتری نیاز داره فیلم برداری کنن.

حرف آخر

Color grading تکنیکیه که اگه به صورت حرفه ای انجام بشه، میتونه حس و حال فیلم و عکس هامون رو از زمین تا آسمون متفاوت کنه. خیلی از اشتباهات انجام شده در حین فیلم برداری رو رفع کنه و اونارو هرچه بیشتر به واقعیت نزدیکشون کنه (یا تخیلی ترشون کنه)

برای ثبت نظر اول باید عضو سورا باشی. ثبت نام در سورا